Kanal tedavisi, enfekte olan dişleri koruyabilir

Kanal tedavisi, ciddi şekilde çürümüş bir dişi kurtarabilir ve çekim ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Kliniğimizde yapılacan bir ön tetkik sonucunda kanal tedavisine ihtiyacınız olup olmadığı belirlenebilir ve gerekirse endodontistimiz tedavi işlemini gerçekleştirebilir. Endodontistiniz, dişinizin ve diş köklerinizin içindeki enfekte veya hasar görmüş yumuşak dokuları çıkararak sağlıklı dış yüzeyi koruyacaktır. Belirgin diş ağrısı yaşıyorsanız bizimle iletişime geçin. Kliniğimizde uygulanan kök kanal tedavisi sizin için çözüm olacaktır.

Kanal Tedavisi Hakkında

Tedavi uygulanmadan önce, endodontistiniz konforlu bir uygulama süreci için lokal anestezi uygulayacaktır. Daha sonra enfeksiyonlu dokulara erişmek için dişinizde küçük bir delik açacaktır. Bu dokular sinir dokusu ve kan damarları içerir ve genellikle “pulpa” olarak bilinir. Enfekte olan pulpa dişinizden nazikçe çıkarılır ve boşalan bölge iyice sterilize edilir. Daha sonra endodontist, destek sağlamak için dişinizi özel bir malzeme ile doldurur.

Kanal tedaviniz tamamlandığında, büyük olasılıkla bir diş kronuna ihtiyacınız olacaktır. Dişiniz artık enfeksiyonsuz olsa da, tedavinizden sonra yapısal olarak zayıflayacaktır. Diş kronu, dişinizin tamamını kaplayan ve koruyan diş şeklinde bir restorasyondur. Hekimimiz tedavi edilen dişinizin ve çevresindeki dişlerin kalıplarını ve fotoğraflarını alacak ve bu bilgileri laboratuvara gönderecektir. Uygun bir uyum ve doğal bir görünüm sağlamak için teknisyenler diş kronunuzu hazırlayacaktır. Bir diş kronu oluşturmak genellikle yaklaşık iki hafta sürebilmektedir.

Kanal Tedavisinin Faydaları

Kanal tedavisi, enfeksiyonlu bir dişin sağlıklı kısımlarını kurtarabilir ve çekim ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Tedavi edilmeden bırakıldığında, dişinizin yumuşak dokularındaki bir enfeksiyon yayılabilir ve diş eti dokunuzu, komşu dişlerinizi ve çene kemiği dokunuzu etkileyebilir.

Kanal tedavisinin bir diğer önemli faydası da ağrılı semptomların ortadan kaldırılmasıdır. Enfeksiyon dişinizin içine yayılırken, diş etlerinizde görülebilen veya gizlenebilen ağrılı apse ve yaralara neden olabilir. Konuşurken, çiğnerken veya sadece çenenizi dinlendirirken hassasiyet yaşayabilirsiniz. Hastalar genellikle bu enfekte dokular çıkarıldıktan sonra ağrının hemen kesildiğini farkederler. Gerekirse, endodontistiniz kalan enfeksiyonu gidermek için antibiyotik yazabilir.

Enfekte olmuş bir dişi kurtarmanın yanı sıra, kanal tedavisi fiziksel travmadan zarar görmüş dişleri de kurtarabilir. Dişinizde önemli bir çatlak varsa, kanal tedavisi önerilebilir. Bu yaralanmalar dişinizin içindeki pulpanın şişmesine ve ağrılı olmasına neden olabilir. Tıpkı enfekte bir dişte olduğu gibi, endodontistiniz dişin sağlıklı dış yapısını korumak için bu dokuları çıkarabilir.

Kanal tedavisi, ileri derecede çürük veya travmadan etkilenen bir dişi kaybetmekten kaçınmanın rahat, koruyucu ve etkili bir yolu olabilir.

Sohbete başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?