İmplant

İmplant tedavisinden hemen sonra yemek yiyebilir miyim?

Diş hekiminiz, neler yiyebileceğiniz ve hangi yiyecek türlerinden kaçınılması gerektiği de dahil olmak üzere ameliyattan sonra nasıl iyileşeceği hakkında ayrıntılı bilgi verecektir. İyi ağız hijyeninin yanı sıra, aşağıda diş implantları aldıktan sonra yemeyi düşünmeniz gereken altı yumuşak yiyecek türünü bulabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, diş implantı ameliyatından sonra harika bir yemek türüdür. Yulaf ezmesi çok çiğnemeden yenmesi kolay, sağlıklı ve lezzetlidir. Yulaf ezmesinin genel sağlık yararlarının yanı sıra dişlere de faydası bulunmaktadır. Düşük şeker alımı ve kolayca yıkanan bir doku ile yulaf ezmesi ve benzeri yiyecekler tüketilerek ağız enfeksiyonu riski azaltılabilir.

Çörek, kek

Ameliyattan sonraki ilk veya iki gün yemek biraz zor olabilir, ancak çoğu insan ilk birkaç günden sonra kolayca kek yiyebilir. Lezzetlidirler, az çiğneme gerektirirler ve doyurucu olabilirler, bu da onları diş implantı ameliyatından sonra harika bir kahvaltı veya atıştırmalık bir seçenek haline getirir.

Yumuşak süt ürünleri

Süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, dişleriniz için önemlidir. Çünkü kaybedilen mineralleri yeniden oluşturur. Yumuşak süt ürünleri için harika seçenekler arasında, çok az çiğneme gerektiren veya hiç çiğneme gerektirmeyen, doyurucu ve tadı harika olan yoğurt ve muhallebiler bulunur.

Yumuşak meyveler

Tabii ki, ağız ameliyatından hemen sonra bir elmayı ısırmak büyük olasılıkla söz konusu değildir, ancak muz ve elma püresi gibi yumuşak meyveler mükemmeldir. Meyveler ve üzümlerin de yenmesi genellikle kolaydır. İlk birkaç günden sonra, portakal ve elma dilimleri de yenebilir, ancak çok fazla çiğnememeye özen gösterilmelidir.

Patates

Patates püresi veya haşlanmış patates bu dönemde de rahatlıkla yenebilir. Önemli nokta, çiğnemeyi azaltmak için onları mümkün olduğunca yumuşak hale getirmektir. Örneğin patates püresi, her gün ihtiyacınız olan proteini elde etmenin iyi bir yoludur ve tadı harikadır. Daha da lezzetli bir seçenek haline getirmek için onlara sos da ekleyebilirsiniz.

Çorba

Çorba, diş implantı cerrahisinden iyileşme sürecinde olan birçok kişi için ideal çözümdür ve kesinlikle önerilmektedir. Bununla birlikte, hala çok sıcak olan çorba etkilenen bölgede tahrişe neden olabileceğinden, çorbayı biraz soğuduktan sonra tüketmeye özen göstermek gerekir.

11 Mar, 2021

Implant ve estetik gülümseme

Diş implantları gülüşünüzün görünümünü iyileştirmenin ve her gün daha fazla güven kazanmanın harika bir yoludur. Birçoğu diş implantlarını ağız sağlığını ve günlük ağız fonksiyonunu korumanın bir yolu olarak düşünürken, diş implantlarının da çeşitli kozmetik faydaları vardır.

Devamını Oku
Sohbete başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?